CONSIDERATIONS TO KNOW ABOUT BADANIE OCT OKA

Considerations To Know About badanie oct oka

Considerations To Know About badanie oct oka

Blog Article

you'll be able to e-mail the location operator to let them know you ended up blocked. be sure to contain what you were executing when this web site came up and also the Cloudflare Ray ID discovered at the bottom of the web site.

Angiografia OCT to szczególny rodzaj badania – nieinwazyjna cyfrowa mikro angiografia. Pozwala ocenić naczynia oraz website mikrokrążenie w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu stosowanego w tradycyjnej angiografii fluoresceinowej.

Poza samą siatkówką OCT pozwala dokładnie ocenić stan nerwu wzrokowego. Wysoka czułość umożliwia diagnostykę zmian i chorób, które mogą zostać niezauważa person podczas tradycyjnego badania.

Jak odczytać badanie OCT? Czy można to zrobić samemu? Interpretacja wyników OCT – podobnie, jak samo badanie – powinna być dokonana przez doświadczonego okulistę i opisana przez diagnostę.

Dużą zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu może być ono wykonywane także u kobiet w ciąży. Służy wykryciu m.in. zmian jaskrowych, czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Podczas badania, pacjent siedzi przed urządzeniem diagnostycznym, opierając brodę na specjalnej podpórce, która zapewnia stabilność głowy i unieruchamia ją. Aparat skanujący jest wyposażony w soczewkę, przypominającą wizjer w drzwiach, a obraz jest przenoszony na ekran monitora.

Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.

Specjalista, zlecając wykonanie badania, powinien skierować pacjenta do placówki, w które istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach refundacji. 

Mimo to, jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, które przeprowadza się w celu wczesnego wykrywania wielu różnych stanów chorobowych.

Ta zaawansowana technika skanuje określone obszary oka, przy użyciu wysokoenergetycznej wiązki światła, a następnie analizuje odbicia światła z różnych warstw siatkówki.

Na ogół przeprowadzana jest nawet bez użycia jakichkolwiek kropli. Niekiedy tylko stosuje się krople rozszerzające źrenice, celem poprawienia jakości obrazu. Zakroplenie następuje wówczas około 20 minut przed samym badaniem.

Podczas tomografii koherentnej lekarz widzi zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym – umiejscowioną właśnie z tyłu plamkę żółtą.

Badanie OCT jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu kropli rozszerzających źrenice (tak jak w przypadku badania dna oka) w celu uzyskania bardziej precyzyjnego obrazu.

10 niewielki fragment powierzchni siatkówki jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie jemu człowiek zawdzięcza ostrość widzenia i rozróżnianie kolorów.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Innym ważnym wskazaniem do wykonania badania OCT tarczy nerwu wzrokowego jest pogorszenie ostrości widzenia o nieustalonej przyczynie.

Report this page